Články

Vyřezávání motorovou pilou

Dostala se mi do ruky úžasná kniha“Řezba motorovou pilou“  od Andreje Irši ze Slovenka.  Je nejen návodem, jak vyřezávat motorovou pilou, ale hlavně je zaměřena i na představení úrazů a klade důraz na bezpečnost práce při vyřezávání. Andrej se mnou konzultoval BOZP,  To mě přimělo k zamyšlení o tomto oboru. Mnoho řezbářů tuto oblast buď podceňuje nebo ignoruje. Myslím, že to záleží na úhlu pohledu. Proč je to tak důležité?  Pila je konstruována pro práci v lese. Dřevosochání je obor, který jsme si k tomu vymysleli.  Velkou chybou je držení pily. Palec levé ruky má vždy objímat rukojeť, ale dost často palce „ujíždí“. Myslím, že každému se to někdy stalo. Hlavně to láká při přehmatu ruky  na vodorovné řezy.

Při vyřezávání je  také dost náročné  udržet pilu tak, aby  výfuk směřoval od pracovníka, což je jedním z kritických bodů podle standardu  ABA International. Hned na to navazuje další kritický bod, který je poloha těla – hlavně  hlavy.  Aby byly řezy přesné, řezbáři sledují práci řetězu a tím vzniká dost často situace, která kombinuje dva výše uvedené kritické body.  Hlava v řezu a „načmuchání se“ výfukových plynů.

U velkých soch pak dochází k situacím, že vidíme práci ze žebříku nebo stoličky. Taková práce je opět zakázána.

Dnes existují sympozia a různé exhibice a soutěže, ale dost často se stává, že není kladen důraz na bezpečnost práce. Dřevořezbáři nepoužívají osobní ochranné pracovní prostředky – rukavice, sluchátka, protipořezové oblečení, brýle/štít a přitom, zde se jedná hlavně o práci se špičkou lišty, i ty „carvingové“ můžou nakopat. Na exhibicích, není kolikrát dodržena bezpečná vzdálenost, kterou doporučují nejen výrobci, ale hlavně nařízení vlády, které u nás platí pro práci s motorovou pilou.

Na školení opět připravuji nová videa a fotky.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *